Gazetecilerin 400 günlük esareti

Gazetecilerin 400 günlük esareti

133
0
PAYLAŞ

Mısır’da darbenin ardından tutuklanan ve haklarında verilen ceza temyiz mahkemesi tarafından bozulan üç gazeteci Peter Greste, Baher Muhammed ve Muhammed Fehmi hapiste tutulmaya devam ediyor. Gazetecilerin haksız esareti 400. gününde.

Haklarında yeniden yargılama kararı verilen gazeteciler için mahkemenin ne zaman başlayacağı bile hâlâ net değil ve gazeteciler bu belirsizlik sürecini de hapiste geçiriyor.

Hapisteki üç gazeteciden biri olan Peter Greste yazdığı mektupta, “Bizim durumuzda özgürlük devam eden bir savaş. 1 Ocak’ta mahkeme hakkımızdaki kararı düşürdü ve yeniden yargılama kararı verdi. Mahkemenin ne zaman başlayacağı ve ne kadar süreceği konusunda hiçbir fikrimiz yok” dedi. Greste şöyle devam etti:

“Bundan dolayı güçlü durup bizi özgürlüğümüze kavuşturacak ve adımızı temize çıkacak her şeyi yapmaya kararlı olsak da 400 gün adaletsizlikleri ortadan kaldırmak için çok uzun bir süre.”

‘İfade özgürlüğünde çifte standart’

Dünyanın önde gelen insan hakları avukatlarından Geoffrey Robertson, Batılı ülkelerdeki hükümetleri Mısır’a gazetecileri serbest bırakması yönünde yeterli baskıyı kuramamalarından dolayı kınadı.

Robertson, Paris’te Charlie Hebdo adlı karikatür dergisine gerçekleşen saldırının ardından gösterilen ifade özgürlüğü tepkisinin ise Mısır’a gelindiğinde göz ardı edildiğini öne sürdü.

İngiliz avukat Robetrson, “Mısır’ın bu gazetecileri hükümetin her istediğini yapacak yaltakçı hakimlerle hapse attırması büyük ihtimalle diğer otokratik rejimlerin önünü açacak” dedi.

Yeniden yargılanacaklar

Mısır’da Temyiz Mahkemesi, 1 Ocak’taki duruşmada bir yıldan uzun süredir hapiste tutulan üç Al Jazeera çalışanının yeniden yargılanmasına karar vermişti. Temyiz Mahkemesi dosyayı yeniden Ceza Mahkemesi’ne sevk etti.

Ancak buna rağmen mahkeme üç gazetecinin tutukluluklarının devamına hükmetti.

Yeniden yargılama kararı halihazırda hapiste bulunan Greste, Fehmi ve Muhammed için geçerli olacak. Bu karar, gıyaplarında yargılanan diğer altı Al Jazeera çalışanı hakkında verilen kararı değiştirmeyecek.

Al Jazeera serbest bırakılmalarını istiyor

Karardan sonra açıklama yapan Al Jazeera, Mısırlı yetkililerin davayı hızlandırması gerektiğini belirtti. Avukatlara göre bu karardan sonra üç gazetecinin yeniden yargılanma süresi 12 ile 18 ay arasında değişebilir.

Al Jazeera Sözcüsü, “Baher, Peter ve Muhammed adaletsiz bir uygulamayla bir yıldan daha uzun bir süredir hapiste tutuluyor. Mısır yetkililerinin basit bir tercihi var. Bu adamları serbest bırakmak veya onları içeride tutmaya devam etmek. Bütün bir adaletsizlikler devam ederken ve ülkelerinin imajı dünya gözünde zedelenirken birincisini seçme zorundalar” ifadelerini kullandı.

Sisi’nin af yetkisi var

Mahkeme kararı dışında Mısır’da darbeden sonra iktidara gelen Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi de af yetkisini kullanarak gazetecilerin serbest kalmasını sağlayabilir, ancak Sisi en son yargı sürecine müdahale etmeyeceğini söylemişti.

Avustralya’da ABC Televizyonu’na konuşan Peter Greste’in ailesi, Greste’in serbest bırakılmasından umutlu olduklarını söylemişti.

Hapiste olduğu sırada bir çocuğu dünyaya gelen Baher Muhammed’in karısı Jehan Raşid ise “Tüm ümitlerim onun suçsuz olduğunun ilan edilmesi yönünde. Bu tam bir saçmalık. Mahkemede hiçbir kanıt gösterilmedi. Onu ne ile suçladıklarının ve nasıl ceza verdiklerini merak ediyorum. Herhangi birine karşı bir tek delil parçası bile yoktu” ifadelerini kullandı.

Gazetecilerin hapse atılmasının birinci yıldönümü olan 29 Aralık’ta Al Jazeera, haksız suçlamalarla hapiste tutulan ve ‘itibar katline’ maruz bırakılan gazetecilerin derhal serbest bırakılması çağrısını yinelemişti.

Gazetecilere ağır cezalar

Al Jazeera muhabirleri Peter Greste ve Muhammed Fehmi ‘yalan haber yaymak’ ve darbe yönetimi tarafından ‘terör örgütü’ ilan edilen Müslüman Kardeşler’e yardım etmek suçlamasıyla yedi yıl hapse mahkum edilmişti.

Baher Muhammed aynı cezanın yanı sıra, ‘silah bulundurduğu’ iddiasıyla üç yıl daha ceza alınca cezası 10 yıla çıktı.

Gazeteciler 29 Aralık 2013’te gözaltına alınmış ve Haziran ayında söz konusu ağır hapis cezalarına çarptırılmıştı.

Al Jazeera, haksız suçlamalarla hapiste tutulan ve ‘itibar katline’ maruz bırakılan gazetecilerin derhal serbest bırakılması çağrısını yineliyor.

Mısır mahkemesi hapis cezası verdiği üç Al Jazeera çalışanının temyiz başvurularını 1 Ocak’ta değerlendirme kararı almıştı.

Darbe rejiminin ihlalleri

Darbe rejiminin lideri Abdulfettah Sisi, bu gazetecilerin tutuklanması ve hapis cezası verilmesinin, ülkesinin imajını zedelediğini kabul etmiş ve onların temyiz duruşması sonrasında serbest bırakılabileceğini açıklamıştı. Sisi, bu gazetecilerin tutuklanmaları yerine sınır dışı edilmeleri gerektiğini de söylemişti.

Ülkede haksız suçlamalarla dokuz ay boyunca hapiste tutulan ve açlık grevi nedeniyle sağlığı bozulan Al Jazeera çalışanı Abdullah Şami kısa bir süre önce özgürlüğüne kavuşmuştu.

Mısır’da 3 Temmuz darbesinin ardından binlerce darbe karşıtının yanı sıra çok sayıda gazeteci de gözaltına alındı.

Mısır mahkemeleri aralarında İhvan üyelerinin de bulunduğu yüzlerce kişiyi idama mahkûm ederken çok sayıda kişi de ağır hapis cezalarına çarptırıldı.

Kaynak: Al Jazeera

Google Earth Pro ücretsiz oldu

Taksim’deki saldırganın kimliği belirlendi

Ukrayna toplantısında uzlaşma yok