FT: Erdoğan ve halefi arasında ‘büyüyen gerilim’

FT: Erdoğan ve halefi arasında ‘büyüyen gerilim’

91
0
PAYLAŞ

Financial Times, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında var olduğu iddia edilen gerilimi ele alıyor ve “Erdoğan ve Davuoğlu arasındaki gerilimin, AKP içine bir iç kavga enjekte ettiği” belirtiliyor.

Financial Times’ın Türkiye muhabiri Daniel Dombey imzasını taşıyan haberde gazeteci Ahmet Hakan’ın görüşlerine de yer veriliyor ve “Türk yorumcu Ahmet Hakan, ‘Erdoğan ve Davutoğlu arasında iktidar mücadelesi var’ deniliyor.

Hakan, “Erdoğan ‘kontrol istiyorum’ derken Davutoğlu ‘Ben başbakanım ve güçlerimi kullanmak istiyorum’ diyor.”

Haberde Erdoğan ve Davutoğlu’nun kökenlerinin tamamen farklı olduğuna da değinilmiş. FT, ismini vermeden önde gelen bir AKP destekçisinin görüşlerine yer vermiş:

‘Güven bağları bozuldu’

“Tanınmış bir AK Parti destekçisi, ‘Davutoğlu başbakan olduğunda ana işinin ülkeyi yeni bir anayasa ve sisteme götürmek olduğunu biliyordu. Erdoğan bu yüzden ona görev verdi’ dedi.

Destekçi, Başbakan’ın Cumhurbaşkanı’yla arasındaki güven bağlarının şimdi bozulduğunu ve bunun sonucu olarak Erdoğan’ın Davutoğlu’na, yeni parlamentoya yönelik AK Parti aday listesi üzerinde az bir kontrole izin vereceğini ekledi.”

Haberde “Erdoğan ve Davutoğlu arasındaki son gerilimin Erdoğan’ın çözüm süreciyle ilgili hükümeti eleştirmesiyle başladığı” belirtiliyor.

FT, Başbakan Yardımcısı ve hükümet sözcüsü Bülent Arınç’ın Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarını eleştirmesi ardından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile Arınç arasında kamuoyu önünde tartışma yaşandığını aktarıyor.

Haberin sonunda Davutoğlu’nun dün Erdoğan’la herhangi bir sorun olmadığını söylediği belirtiliyor.