Fransa’da 150 kişiyi taşıyan yolcu uçağı düştü

Fransa’da 150 kişiyi taşıyan yolcu uçağı düştü

105
0
PAYLAŞ

Alman havayolları şirketi Lufthansa‘ya ait GermanWings havayolu şirketinin Barselona’dan Düsseldorf’a giden uçağının Fransa‘nın güneyinde düştüğü belirtildi. İspanya’nın Barselona kentinden saat 11.08’de kalkan uçak mürettebat ile birlikte toplam 150 kişiyi taşıyordu.

Yetkililer Uçakta Türk, Alman ve İspanyol yolcuların ağırlıklı olarak bulunduğunu açıklandı. Çoğunluğunun Alman vatandaşı yolcuların oluşturduğu uçakta ayrıca 40 ’dan fazla İspanyol vatandaşının da bulunduğu ileri sürüldü. Kazada ölenlerin kimliklerinin kısa sürede kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

İspanya’nın Barcelona kentinden Almanya’nın Düsseldorf şehrine giden ‘4U9525’ sefer sayılı uçağın, Nice kentinin kuzeyindeki Barcelonnette kasabasına 100 kilometre uzaklıkta düştüğü belirtildi. Uçak en son 2000 metre yükseklikteyken radarda görüldü.

Uçağın pilotunun TSİ saat 11.47 de Provenza kentinde bulunan havaalanındaki kuleye 11.500 metreden 2 bin metreye ani düşüş yapması üzerine acil durum çağrısı yaptığı kaydedildi.

Bölgede uçuş yapan iki helikopterin uçağın enkazını Alplerin eteğindeki Digne kenti yakınlarında tespit ettiği bildirildi. Uçağın düştüğü bölge dağcıların sıklıkla kullandığı bir alan. Ancak uçağın düştüğü yere ulaşmak için 3 saat yürümek gerektiği belirtildi.

Düşen Airbus A320 tipi uçağın 24 yaşında olduğu açıklandı. Söz konusu uçağın her gün Almanya’dan İspanya’ya düzenli seferler gerçekleştirdiği de iddialar arasında.

İLK AÇIKLAMALAR OLUMSUZ

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, kazadan sağ kurtulan olmadığının düşünüldüğünü söyledi. Uçakta muhtemelen çok sayıda Alman yolcu olduğunu belirten Hollande, “Kaza, erişimin zor olduğu bir alanda oldu” dedi.

Fransa Başbakanı Manuel Valls ise, “Tabii ki kazanın sebebini bilmiyoruz. Açıkçası kazanın koşullarına bakıldığında, 142 ila 150 arasında yolcunun ölmüş olmasından korkuyoruz” dedi.

Fransa Ulaştırma Bakanı Thierry Mariani uçağın TSİ 11.47’de acil durum sinyali gönderdiğini açıkladı.

Uçağın hız ve yükseklik grafiği incelendiğinde yerel saatle 09.33 sularında birden irtifa kaybettiği ve düşüşe geçtiği 7 dakika içinde ise çakıldığı anlaşılıyor.

GERMANWINGS HAVA YOLU ŞİRKETİ

Alman havayolları şirketi Lufthansa’ya ait Germanwings Almanya, Köln ve Bonn merkezli düşük-fiyatlı düzenli tarifeler düzenleyen bir havayolu şirketidir. Şirket Avrupa’da 66 uçuş noktasına seferler düzenlemektedir.

Ana üssü Köln Bonn Havalimanı’dır. Şirket 1997 yılında kurulmuştur ve günümüzdeki ismini 2002 yılında almıştır.

GERMANWINGS’TEN AÇIKLAMA

GermanWings’in resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada “Olayla ilgili medyada çıkan haberleri gördük. Ancak şu anda iddiaları doğrulayabilecek durumda değiliz. Net bilgilere ulaştığımız anda medyayı bilgilendireceğiz. Gelişmeler için lütfen internet sitemizi takip edin” ifadelerini yer verildi.

LUFTHANSA’NIN HİSSELERİ DÜŞTÜ

“GermanWings”ın 148 kişiyle düştüğünün açıklanması sonrası Lufthansa’nın borsadaki hisseleri yüzde 4 değer kaybetti.

TÜRK YOLCU VAR MI?

Türk Dışişleri Bakanlığı, uçakta Türk yolcu olup olmadığının araştırıldığını ancak henüz bir bilgiye ulaşamadıklarını açıkladı. Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Hollande yaptığı basın açıklamasında düşen uçakta Türk yolcuların da olduğunu belirtti.