Fransa saldırılarının kurbanları için Kudüs ve Paris’te törenler

Fransa saldırılarının kurbanları için Kudüs ve Paris’te törenler

195
0
PAYLAŞ

Geçen hafta Charlie Hebdo mizah dergisine düzenlenen saldırı ile başlayan ve ilerleyen günlerde ülkenin iki farklı noktasında rehine krizine dönüşen saldırılarda ölenlerin yedisi için cenaze törenleri düzenlendi.

Paris‘teki törende Cumhurbaşlanı Francois Hollande, olaylarda hayatını kaybeden üç polis memuru Ahmed Merabet, Franck Brinsolaro ve Clarissa Jean-Philippe’in Fransa bayrağına sarılı tabutlarının üzerine ülkenin en önemli nişanı olan Legion d’honeur’ü (Onur nişanı) koydu.

Hollande, polis memurları için “Özgürce yaşayabilmemiz için öldüler” dedi.

Kudüs’te ise Paris’teki Yahudi marketine düzenlenen saldırıda öldürülen Yoav Hattab, Philippe Braham, Yohan Cohen ve Francois-Michel Saada için düzenlenen cenaze töreni vardı.

‘Düşmana karşı birleşmeliyiz’

Sabah gün ağırmadan İsrail’e getirilen cenazelerin defin töreninde konuşan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, kurbanları öldürenin nefret duygusu olduğunu söyledi.

Netanyahu sözlerine “Bu kişiler sadece Yahudi halkının düşmanı değil, insanlığın da düşmanı. Medeni dünyanın içimizdeki düşmanların kökünü kazımak için birleşmesinin zamanı gelmiştir” diyerek devam etti.

Kudüs’teki töreni takip eden BBC muhabiri Kevin Connolly, çevrede sade bir matem havası olduğunu ifade etti ve cenaze için Paris’ten Kudüs’e gelmiş olan bir kurban yakınının “Katlanabileceğimden çok daha fazla acım var” dediğini aktardı.

Fransa’daki saldırılarda üç saldırgan dahil, 17 kişi ölmüştü.

İlgili Haberler geri ileri

FT: Türkiye ve Rusya’da komplo … Bulgaristan ’da Hebdo gözaltısı Paris saldırılarında öldürülen …