Esad’dan Türkiye’ye şok suçlama

Esad’dan Türkiye’ye şok suçlama

101
0
PAYLAŞ

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, Suriye krizine ilişkin, “Siyasi çözüm için dış müdahalelere son verilip teröre destek kesilmelidir” dedi ve ABD ile müttefiklerinin de siyasi çözüm istediğine inanmadığını söyledi. Türkiye’nin “Halep’teki terör örgütlerinin direkt desteklediği”ni iddia eden Esad, “ABD ile şu ana dek direkt bir iletişim bulunmamaktadır” dediği açıklamaları sırasında “Tartus limanı dahil Rusya’nın Ortadoğu Bölgesinin muhtelif yerlerinde bulunmasının dünyanın kaybettiği güç dengesinin yeniden sağlanması açısından büyük önem taşıdığını” da öne sürdü.

Rusya’nın çeşitli yayın kuruluşlarına konuşan Beşar Esad, Suriye krizine “Siyasi çözüm için dış müdahalelere son verilip teröre destek kesilmelidir” dedi ve ABD ile müttefiklerinin siyasi çözüm istediğine inanmadığını belirtti.

Sana tarafından yansıtılan mülakat sırasında BM Suriye özel temsilcisi Stefan de Mistura’nın Halep’te çatışmaların dondurulması amaçlı girişimi üzerinde duran Beşar Esad, bölgede dış güçlere bağlı terör gruplarının olduğunu savundu.

Terör gruplarıın baştan beri de Mistura’nın inisiyatifini reddettiğini ilan ettiğini söyleyen Esad, “Özellikle Halep’te mevcut tüm silahlı gruplar ya da terör örgütlerinin bizzat Türkiye’deki rejim tarafından direkt desteklendiklerini” iddia etti.

Beşar Esad, her şeye rağmen Suriye’nin de Mistura’nın inisiyatifini önemli ve başarısı mümkün olarak gördüğüne dikkat çekerek “Fakat bunun için Türkiye ve teröristleri destekleyen daha başka devletlerin müdahalelerini durdurmaları gerektiğini” savundu.

“DIŞ MÜDAHALELER KESİLİRSE ÇÖZÜM KOLAY OLUR”

Beşar Esad, Suriye’de çözümün imkansız olmadığına dikkat çekerken “dış müdahalelerin kesilmesi ve Suriyelilerin kendi aralarında diyaloga oturmaları halinde bunun gayet mümkün olabileceğini” söyledi.

“Türkiye, Katar, Suudi Arabistan, İngiltere, Fransa ve daha başka devletlerin aleni olarak teröristleri desteklediklerini açıkladıklarını” iddia eden Esad, “siyasi çözümü engelleyen” devletlerin “teröristlere muhtelif tür destek ve finansı kesmeleri halinde Suriye’de tüm bu olanlara çözüm sağlamanın kolay ve sadece zaman meselesi olacağını” ifade etti.

“ABD İLE ŞU ANA DEK DİREKT BİR İLETİŞİM BULUNMAMAKTADIR”

Suriye Cumhurbaşkanı Esad, “Batılıların siyasi çözüm istediklerine inanmıyorum” dediği mülakat sırasında ABD tarafından masa altından herhangi bir talebin olup olmadığına ilişkin soruyu yanıtlarken “Böyle bir talep yok”dedi. Esad, “ABD ile şu ana dek direkt bir iletişim bulunmamaktadır” şeklinde konuştu.

ABD’nin Suriye hükümeti ile görüşme talepleri ve bunun için öne sürdüğü koşullara ilişkin bir soru üzerine de Esad, tüm dünyanın, ABD’li yetkililerin “çelişkili ve değişken açıklamalarına alıştığını” öne sürdü.

“RUSYA’NIN BÖLGEDE BULUNMASI GÜÇ DENGESİNİN SAĞLANMASI İÇİN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR”

Esad, Tartus’taki Rus deniz filosunun daimi bir Rus üssüne dönüştürülmesi ya da kriz süresince Suriye ile Rusya arasında yeni askeri sözleşmelerin imzalanıp imzalanmadığı konusundaki bir sorunun karşısında Tartus limanı dahil Rusya’nın Ortadoğu Bölgesinin muhtelif yerlerinde bulunmasının dünyanın kaybettiği güç dengesinin yeniden sağlanması açısından büyük önem taşıdığını belirtti. (ANKA)