Erdoğan Küba’dan bir cami daha istiyor

Erdoğan Küba’dan bir cami daha istiyor

133
0
PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Latin Amerika ziyareti kapsamında, iki cami yapılmasını isteyeceği Küba’ya vardı.

Sabah saatlerinde Havana havalimanına inen Erdoğan’ın, ziyareti öncesinde bir basın toplantısı düzenleyen Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tutkun, Eski Havana bölgesine yapılacak olduğunu söylediği camiye ek olarak, Küba’dan ikinci bir cami yapılmasını isteyeceklerini duyurmuştu. Tutkun “Cumhurbaşkanımızın Küba seyahatinde, Müslüman öğrencilerin yoğunlukta bulunduğu Santiago şehrine mütevazi bir cami yapılmasını talep edeceğiz” diye konuşmuştu.

Doğan Haber Ajansı da Küba basınında çıkan haberlerde Erdoğan’ın ülkeye ikinci bir cami yapılmasını isteyeceğinin yer aldığını yazmıştı.

Tutkun, Küba’da aralarında Türkiye’nin de bulunduğu Müslüman ülkelerin katılımı ile Eski Havana adı verilen bölgede bir cami yapılacağını hatırlattı. Cami için yerin Küba tarafından gösterildiğini söyleyen Tutkun, Türkiye’nin çini, halı, hat süslemesi gibi alanlarda destek vereceğini belirtti. Tutkun Santiago’da yapılmasını isteyecekleri ikinci caminin mescit gibi küçük olabileceğini söyledi.

Erdoğan geçen yıl Aralık ayında 1. Latin Amerika Ülkeleri Müslüman Dini Liderler Zirvesi’nde yaptığı konuşmada Amerika kıtasının 1492’den önce keşfedildiğini savunmuştu. Erdoğan, “Kristof Kolomb’un hatıralarında Küba kıyılarında dağın tepesinde bir caminin varlığından bahsedilmektedir. Kübalı kardeşimle bunu konuşuruz. O dağın tepesine bir cami bugün de yakışır” diye konuşmuştu.

Türkiye’nin Haiti’de devam eden bir cami inşaatı da bulunuyor.