Endonezya iki Avustralyalıyı idam edecek

Endonezya iki Avustralyalıyı idam edecek

118
0
PAYLAŞ

Endonezya‘nın Bali adasından Avustralya‘ya eroin kaçırmaya çalışırken yakalanan iki Avustralya vatandaşının bu hafta içinde cezalarının infaz edileceği Nusakambangan adasına nakledilecekleri duyurulurken, Endonezya hükümetine uluslararası tepkiler büyüyor.

Dünyadan gelen tepkilere rağmen geçen ay 6 kişiyi idam eden ve 133 kişinin idam cezasının infazının beklendiği ülkede, Endonezya Adalet Bakanlığı, idam cezaları kesinleşen Avustralyalı Andrew Chan ve Myuran Sukumaran‘ın Bali’deki cezaevinden, cezalarının infazı için nakledilmelerini onayladı.

Bali Başsavcısı Momock Bambang Samiarso, Avustralya vatandaşları Chan ve Sukumaran’ın cezalarının infaz edileceği Nusakambangan adasına nakledileceklerini belirterek, “Nakil çalışmaları tamamlanmak üzere. Ufak detaylar kaldı. Bu hafta içinde nakil işleminin gerçekleşmesini planlıyoruz” dedi.

Diğer yandan idam cezalarındaki kararlılığıyla bilinen Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Vidodo’ya Endonezya Avukatlar Birliği’nden destek geldi.

Endonezya Avukatlar Birliği Başkanı Otto Hasibuan, AA’ya yaptığı açıklamada, ülkedeki idam kararlarını desteklediklerini belirtti. Hasibuan, Cumhurbaşkanı Vidodo’nun uyuşturucuyla mücadelesini desteklediklerini belirterek, “Dışarıdan gelen tepkilere rağmen Cumhurbaşkanının kararlı olması ve idam kararlarını durdurmaması konusunda yanındayız” dedi.

Hasibuan, “Uyuşturucu meselesi hafife alınmayacak bir mesele. Ülkemizde son zamanlarda uyuşturucudan ölenlerin sayısı artış göstermekte. Bu nedenle uyuşturucu hükümlülerinin cezalarının ağır olması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu. İdam cezasının Endonezya anayasasında her zaman bulunduğunu ifade eden Hasibuan, “İnsanlar istese de istemese de anayasaya uyulması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Avustralya, yoğun diplomasi trafiği başlattı

Avustralya hükümeti, idama mahkum edilen iki vatandaşı Andrew Chan ve Myuran Sukumaran’ı kurtarabilmek için yoğun bir diplomasi trafiği başlattı. Endonezya’da idama mahkum edilen iki Avustralyalıyı kurtarabilmek için başta aileleri olmak üzere, sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler ve Avustralya hükümeti, Endonezya hükümetini verdiği idam kararından geri döndürmeye çalışıyor.

Avustralya Başbakanı Tony Abbott yaptığı açıklamada, milyonlarca Avustralya vatandaşının idam edilmek üzere olan Avustralya vatandaşı Chan ve Sukumaran için “büyük üzüntü” duyduğunu belirterek, “Endonezya, nasıl başka ülkelerde yaşayan vatandaşlarının hayatları için endişeleniyor ve onların zarar görmesini istemiyorsa, bizim de endişemizin anlaşılmasını istiyoruz” dedi.

Diğer yandan BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi ile geçen hafta yaptığı görüşmede, “BM ne olursa olsun idam cezasına karşı çıkıyor. Endonezya hükümetinin, aralarında iki Avustralya vatandaşının da bulunduğu infaz edilmek üzere olan hükümlülere merhamet etmesini istiyoruz” ifadesini kullanmıştı.

Avustralyalı “Bali Nine” çetesi üyeleri Andrew Chan ve Myuran Sukumaran, Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Vidodo’ya af mektubu yollamış, ancak af talepleri reddedilmişti. İkili, 2005’te Bali’den Avusturalya’ya 8,3 kilogram eroin götürmek isterken havaalanında yakalanmıştı.

A.A.