Doğu Ukrayna’da yolcu otobüsü vuruldu

Doğu Ukrayna’da yolcu otobüsü vuruldu

190
0
PAYLAŞ

Ukrayna‘nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündaki Donetsk kentinin güneyinde bir otobüse roket ya da top mermisi isabet etmesi sonucu 12 sivilin öldüğü bildiriliyor.

Ukrayna hükümetinin askeri operasyon basın merkezinden yapılan açıklamada isyancıların bir kontrol noktasında Grad tipi roket rampasından açtıkları ateşte otobüsün isabet aldığı ve ölenlerle birlikte 11 yolcunun da yaralandığı belirtildi.

Kiev hükümetine bağlı bölgesel içişleri bakanlığı yetkilisi ise otobüsün bir kontrol noktasından geçerken isyancıların açtığı top ateşinde vurulduğunu söyledi.

İsyancılar olayla ilgileri olmadığını öne sürerek saldırıyı Ukrayna hükümetinin bir provokasyonu olarak niteledi.

Olay Almanya, Fransa, Ukrayna ve Rusya dışişleri bakanlarının Berlin‘de geçen Eylül‘de varılan ateşkes anlaşmasının uygulanması konusunda bir ilerleme sağlayamaması sırasında meydana geldi.

Bakanların ilerleme sağlayamaması üzerine dört ülke liderinin Perşembe günü Kazakistan’da yapacakları zirve ertelendi.

Öte yandan Pazartesi günü İnterpol eski Ukrayna Cumhurbaşkanı Victor Yanukoviç’i uluslararası arananlar listesine aldı. Yanukoviç’in Ukrayna adalet yetkilileri tarafından “görevi kötüye kullanma, zimmetine para ve mülkiyet geçirme, organize işlere karışma ve yolsuzluk” suçlarından arandığı nedeniyle, Uluslararası Polis Organizasyonu İnterpol internet sitesinde Yanukoviç’i “kırmızı bülten” listesine aldığını duyurdu.

Yanukoviç, geçtiğimiz Şubat ayında başlayan ve yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği kitlesel sokak gösterileri sırasında Rusya’ya kaçmıştı.