Devlet Başkanı’nın mitingine bombalı saldırı

Devlet Başkanı’nın mitingine bombalı saldırı

121
0
PAYLAŞ

Nijerya‘nın kuzeydoğusundaki Gombe kentinde Devlet Başkanı Goodluck Jonathan’ın seçim mitingi düzenlediği stadyumun hemen dışında bombalı bir saldırı gerçekleşti.

En az üç kişinin hayatını kaybettiği belirtilen saldırı, Devlet Başkanı Jonathan’ın stadyumu terk etmesinden sadece dakikalar sonra gerçekleşti. 18 kişinin saldırı nedeniyle yaralandığı belirtiliyor.

Goodluck Jonathan 14 Şubat’ta düzenlenecek genel seçimlerde tekrar seçilebilmek için daha önce askeri darbe ile iktidara gelip Devlet Başkanlığı yapmış olan Muhammadu Buhari’ye karşı yarışacak.

Saldırıyı kimin düzenlediği henüz bilinmese de Nijerya’nın kuzeydoğusunda saldırılarını yoğunlaştıran radikal İslamcı Boko Haram örgütünün daha önce de benzer bombalı saldırılar gerçekleştirdiği hatırlatılıyor.

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan bir görgü tanığı “Devlet Başkanı aracıyla tam park yerinden çıkmış gidiyordu. Biz de peşinden takip etmeye başlamıştık. Tam o sırada patlama meydana geldi” dedi.

Goodluck Jonathan’ın Gombe mitinginden bir hafta önce kentte iki bombalı saldırı daha düzenlenmiş ve toplamda 5 kişi hayatını kaybetmişti.