Davutoğlu Brüksel’de gurbetçilere seslendi

Davutoğlu Brüksel’de gurbetçilere seslendi

193
0
PAYLAŞ

BELÇİKA, (DHA) – Burada vatandaşlara hitaben bir konuşma yapan Başbakan Davutoğlu şunları kaydetti:

“Tekbiri Anadolu ’nun her köşesinden Brüksel ’e getiren bu yiğitlere selam olsun. Şimdi bu başarı hikâyesini devam ettirmek bizim için bir borçtur. Bir emanettir. İnşallah Haziran seçimlerinde bu başarı hikâyesini yeniden bir seçim zaferiyle taçlandıracağız. Allah şahittir ki arkamızda sizler varken tek bir an dahi tereddüt etmeyeceğiz; çünkü artık Ak Parti hareketi sadece Türkiye Cumhuriyeti için sadece aziz milletimiz için değil; Filistinliler için, evladı fatiham olan balkan soydaşlarımız için Afrikalılar için sembol bir harekettir ve bu al bayrak bütün mazlumların onur bayrağıdır ve bu al bayrağın yükseldiği hiçbir yerden inmesine izin vermeyeceğiz işte bizim idealimiz bizim davamız bu. Bugün bu albayrak Gazze ’deki bir Müslüman için Mynmar ’da baskı altında bir Müslüman için Orta Asya ’daki soydaşlarımız kardeşlerimiz için, Iraktaki Araplar, Kürtler Türkmenler için, Balkanlar için bir onur bir vakar sembolüdür bir umuttur bu umudun sönmesine izin vermeyeceğiz. Hepiniz yaradana kurban.”

İLK ÇOCUĞA 300, İKİNCİYE 400, ÜÇÜNCÜYE 600 LİRA

Başbakan Davutoğlu aile paketinden söz ederek şunları ifade etti: “Yeni hükümeti kurar kurmaz birçok çalışma yürüttük birçok reform paketini açıkladık, ama bir reform paketini açıklarken gurur duydum ailenin ve dinamik nüfusun korunması ile ilgili paket. Berlin ’de de bu müjdeyi verdim şimdi sizlerle de bu müjdeyi paylaşıyorum. Bu pakette nüfusumuzun genç ve dinamik kalabilmesi için çalışan kadınlarımızın kardeşlerimizin aynı zamanda annelik de yapabilmeleri için çok önemli kararlar aldık iki karar bir müjde olarak Avrupa ’da da yankılandı, şimdi sizlerle de paylaşıyorum. İnşallah bundan sonra yurtdışında da yurt içinde de bir anne bir kardeşim bir evlat dünyaya getirdiğinde ilk evlatta 300, yani yarım altın, ikinci evlatta 400, yani bir yarım altın bir çeyrek, üçüncü evlatta 600 yani tam bir altın devletten size hediye olarak gelecek ve böylece her doğan çocuk güzel bir hatırayı gelecek nesile saklayacak. Ayrıca özellikle gurbette biliyorum çocuklar evlenme yaşına gelince tatlı bir telaş başlar. Acaba nasıl bir evlilik hazırlığı yapacağız diye. Bu telaşın etkisini azaltmak için de çeyiz hesabı açtırıyoruz. Doğan her çocuk annesi ve babası isterse bir çeyiz hesabı açılacak ve 18 yaşından sonra evlenmesi halinde bu çeyiz hesabında ne kadar para birikmişse bunun yüzde 15 ’ini de devlet verecek. Yani anne baba 100 bin TL biriktirmişse devlet 115 bin TL yapacak onu. Şimdi aradaki fark ne biliyor musunuz 70 ’li yıllarda sizin anne ve babalarınız belki burada da aramızda bulunan bazı dostlarımız buraya geldiğinde biz hatırlıyoruz, o zaman iktisat okurken hep Türkiye Cumhuriyeti, Avrupa ’dan gelecek dövize bakıyordu. Döviz biraz düşse işçilerden gelen döviz, ekonomik krizin habercisi sayılıyordu. Hep buraya o tahta bavulla o Anadolu yiğitlerini gönderenler gözlerini işçilerin dövizine dikmişti. Şimdiyse biz aksine Anadolu ’dan doğan her çocuğa gurbette bir altın takıyoruz. İşte Yeni Türkiye bu.”

BİZİM İÇİN 77 MİLYON VATANDAŞIMIZ TARAĞIN DİŞLERİ GİBİDİR

Aranıza fitne girmesine izin vermeyin diyen Başbakan Davutoğlu birlik ve beraberlik mesajları vererek, “Sizlerden ricam özellikle bu kritik süreçlerde birliğinizi korumanızdır. Beraberliğinizi muhafaza etmenizdir. Farklı kanaatlere farklı etnik ve mezhebi etnik arka plana sahip olunabilir. Farklı siyasi görüşlere de sahip olunabilir ama buradan bir kere daha ilan ediyorum ki bizim için, Türkiye Cumhuriyeti hükümeti için 77 milyon Türkiye ’nin içindeki ve dışındaki bütün vatandaşlarımız, bütün kardeşlerimiz birbirine eşit tarağın dişleri gibi, Hz. Peygamber ’in söylediği gibi tarağın dişleri gibi birbirine eşit ezeli ve ebedi kardeşlerdir. Aranıza fitne girmesine hiç izin vermeyin” dedi.

KENDİ VATANDAŞINA BİRİ EL UZATTIĞINDA HADDİNİ BİLDİRECEK BİR TÜRKİYE CUMHURİYETİ VAR

“Allah sizi Anadolu ’dan Trakya ’dan hiçbir zaman gönül olarak koparmasın” Başbakan Davutoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “Dilinizi kültürünüzü geleneğinizi koruyun ama Belçika toplumuna da ve Belçika ’daki her bir komşunuza da Ahi Evran ’ın torunu olmak ne demek gösterin. Misafirperverliğin ne demek olduğunu gösterin, merhameti gösterin, şefkati gösterin ve şunu hiç unutmayın ki artık sizden döviz bekleyen eski Türkiye yok. Artık arkanızda şefkatli ve kudretli Türkiye Cumhuriyeti var. Şefkatiyle dünyanın neresinde olursa olsun her vatandaşına ulaşan Türkiye Cumhuriyeti devleti var. Şefkatiyle dünyadaki bütün mazlumlara ulaşabilen Türkiye Cumhuriyeti Devleti var ve kudretiyle de, kendi vatandaşına biri el uzattığında onun haddini bildirecek Türkiye Cumhuriyeti Devleti var. Eskilerin güzel deyişiyle Allah devletimize ve milletimize zeval vermesin. Allah sizi Anadolu ’dan Trakya ’dan hiçbir zaman gönül olarak koparmasın. Allah bize öyle bir kudret ve öyle bir şefkat versin ki nerede bir mazlum varsa elimizi uzatabilelim. Nerede bir yetim varsa başını okşayabilelim nerede bir aciz varsa kudretimizle ona yetişebilelim. İşte bizim milletimizin derin irfanı budur.”

BUNLAR BURADA NE ARIYOR DERLERDİ

Terör dehşeti dolayısıyla Müslümanlarla ilgili olumsuz algılar oluşturulduğunu söyleyen Başbakan Davutoğlu, “Suriye ’den 2 milyon mülteci Türkiye ’ye geldi. Eğer, bugün AB görüşmelerinde söyledim bazı dostlarımıza 2 milyon değil 200 bin göçmen herhangi bir Avrupa ülkesine gelseydi orada yer yerinden oynardı. Yabancı düşmanlığı artardı. Bunlar burada ne arıyor derlerdi. Ve sorgularlardı. Benim aziz milletim Türkiye ’nin her yerinde o masumlara kucak açtı böyle büyük millet olabilir mi?” ifadelerini kullandı.

OSMANLI TORUNLARI, SELÇUKLU TORUNLARI BÖYLE BİR DURUMDA SESSİZ KALMAZ

Davutoğlu mültecilere ilişkin açıklamasında ise şunları ifade etti: “AFAD ’ın 5. kuruluş yıldönümündeydik.Suriye ’den Irak ’tan dünyanın her yerinden AFAD üzerinden Türkiye ’ye gelen çocukları getirdiler. Belki gördünüz… Bir küçük kız Rua. Yanağından öpebilmek için eğildiğimde, başımı tuttu, kendine çekti ve alnımdan öptü. Arap kültüründe alından öpmek ihtiramdır.”

Türkiye ’nin milli uçağını yapmak için ön tasarım talimatı verdiklerini belirten Başbakan, 2023 yılında yüzde yüz Türk savaş uçağını yapmayı hedeflediklerini ifade ederek, “Eski Türkiye IMF memuru geldiğinde bürokratların Bakanların, küçük bir IMF memuru alt düzey bile olsa hizaya dizilip görüşme talep ettiği bir Türkiye idi. Yeni Türkiye IMF ’ye 5 milyar dolar borç veren Türkiye. Eski Türkiye neydi bir yüzyıl öncesinden bahsediyorum gibi gelmesin, 1990 ’lar da geçeli 15 yıl oldu daha, Eski Türkiye neydi Avrupa ’dan Amerika ’dan envanterden düşen hibe silahlarla ordusunu teçhiz etmeye çalışan Türkiye idi. O silahlar yani tank eskidiğinde,modernizasyon için İsrail ’e gönderen Türkiye idi. Yeni Türkiye ise kendi tankını yapan Türkiye. Altay tankını yapan Türkiye” dedi.

ALTIN GELMESİ SİZİ MEMNUN EDECEK Mİ?

Başbakan Ahmet Davutoğlu konuşmasının sonunda Brüksel ’deki vatandaşlara hitaben,”Buradaki hanım kardeşlerime soruyorum şuana kadar anne olmuş olanlara ya da olacak olanlara size Ankara ’dan Başbakanlık mührü ve hediyesiyle bir altın gelmesi sizi memnun edecek mi işte o da bizi memnun edecek. İnşallah hep beraber bu yeni Türkiye ’nin ayak seslerini sadece duymayacağız. Yeni Türkiye ’nin taşıyışı olacağız” diye konuştu.