Danimarka’da art arda iki saldırı gerçekleştiren zanlı öldürüldü

Danimarka’da art arda iki saldırı gerçekleştiren zanlı öldürüldü

149
0
PAYLAŞ

İki saldırıyı gerçekleştirdiği belirtilen zanlı, vurularak öldürüldü

Başkent Kopenhag‘da ifade özgürlüğü konusunda gerçekleştirilen toplantıya düzenlenen silahlı baskının ardından, Nörreport treni istasyonu yakınlarındaki bir sinagoga gece yerel saat 01.00 sıralarında silahlı saldırıda bulunuldu.

Olayda 2 polis yaralanırken bir sivil kişi yaralandı. Ağır yaralanın sivil, hayatını kaybetti.

Böylelikle iki saldırıda ölenlerin sayısı 2’ye, yaralanan polislerin sayısı 5’e yükseldi. Polislerin hayati tehlikesinin bulunmadığı bildirildi.

Olayın ardından Başkentin en işlek ikinci istasyonu olan Nörreport tren İstasyonu boşaltılırken tren seferleri iptal edildi.

SALDIRGAN ÖLDÜRÜLDÜ

Danimarka polisi kent genelinde iki saldırıyla ilgili operasyon başlattı.

Polis, iki saldırının zanlısı olduğu belirtilen bir kişiyi Kopenhag’da vurarak öldürdü.

CHARLİE HEBDO TOPLANTISINA SALDIRI

Osterbo bölgesindeki Krudttoenden isimli caz kafede ifade özgürlüğü konusunda yapılan bir toplantıya saat 16.00 sıralarında silahlı saldırı düzenlenmişti. Saldırıda, 1 sivil hayatını kaybetmiş, 3 polis de yaralanmıştı.

Saldırının, siyah giyimli bir kişi tarafından gerçekleştirildiği bildirilmişti.

Toplantıya konuşmacı olarak katılan Fransa’nın Kopenhag Büyükelçisi François Zimeray, olay esnasında sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada kendisinin ve Hazreti Muhammed’i konu alan karikatürler çizmesi nedeniyle tepki toplayan karükatürist Lars Vilks’ın yaralanmadığını duyurmuştu.

Toplantının sıkı güvenlik önlemleri altında yapıldığı, binaya girenlerin de aramaya tabi tutulduğu bildirilmişti.

BUZ ODASINA SAKLANDI

Öte yandan, salonda konuşmacı olarak bulunan Lars Vilks saldırganın hedefinde kendisi olduğunu söyledi. Vilks, yaptığı açıklamada, ”Bence saldırının hedefinde ben vardım, yoksa başka ne gibi bir sebebi olabilir ki ” diye sordu.