Charlie Hebdo internette rekor fiyata ulaştı

Charlie Hebdo internette rekor fiyata ulaştı

228
0
PAYLAŞ

Geçen hafta Paris‘te saldırıya uğrayan Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo‘nun son sayısı için internette açık arttırma usulüyle satış yapan sitelere yüksek teklifler yağıyor.

İngiltere’de eBay adlı sitede derginin kapağında Muhammed Peygamber’in karikatürü bulunan son sayısı için verilen teklifler 1500 sterline, yani yaklaşık 2000 euroya ulaşırken, Fransa‘da bir eBay kullanıcısı dergiyi “hemen al” seçeneğiyle 15 bin euro’dan satışa çıkardı.

İngiltere’de eBay’de dergiyi satan bir kişi elinde “az sayıda bir stok” bulunduğunu belirtti. Ürün tanımlamasında ise “Bu, derginin büyük bir olasılıkla İngilizce olacak İngiltere baskısıdır” ibaresi dikkat çekti.

Charlie Hebdo’nun son sayısı İngilizce, Arapça ve Türkçe de dahil olmak üzere yabancı dillerde de basıldı.

Internette eBay üzerinde satışa sunulan ürünler için teklif verenlerin sözlerini tutarak önerdikleri miktarı ödemeleri gerekiyor.

Ancak kullanıcılar tekliflerini geri çekebiliyor. Bu nedenle verilen fiyattan satış yapılmasının garantisi yok.

Bazı kullanıcıların, tekliflerini geri çekmeden önce fiyatı 60 bin sterline kadar yükselttikleri belirtiliyor.

Normalde haftada 60 bin satan dergi, saldırı sonrasındaki ilk sayısını 3 milyon basmayı kararlaştırmıştı. Ancak gösterilen yoğun ilgi nedeniyle bu sayı 5 milyona çıkarıldı.

Paris’te saldırı sonrası yapılan yürüyüşten bir kare

Derginin satışından elde edilen gelirin bir kısmının saldırıda ölenlerin ailelerine verilmesi bekleniyor. Ancak internet üzerinden yapılan ikinci el satışlarda böyle bir durum sözkonusu değil.

Bazı bayiilerde beş dakikada tükenen dergiyi satın almak için Fransa’da uzun kuyruklar oluştu.

Fransız haber ajansı AFP’nin haberine göre, bu ülkede de eBay’de Charlie Hebdo’nun son sayısı binlerce euroya satılıyor. Bir satıcının dergiyi 15.000 eurodan satışa çıkardığını duyuran ajans, bunun çektiği tepkilere de yer verdi.

Merkezi Paris’de bulunan Sınır Tanımayan Gazeteciler kuruluşu, bu olaydan para kazanma fırsatçılığını “son derece uygunsuz” bulduğunu belirtti.

Kuruluşun Genel Sekreteri Christope Deloire ise, dergiye gösterilen yoğun ilgiyi “saldırganlar Charlie Hebdo’yu öldürmeyi başaramadı” diye yorumladı.