Bu kuş dünyada bir ilk oldu

Bu kuş dünyada bir ilk oldu

91
0
PAYLAŞ

Kosta Rika‘da gençlerin saldırısı sonucu üst gagası kırılan tukan kuşuna protez gaga takılacak.

Dünyanın bu bölgesinde ilk kez yapılacak olan protez gaga 3 boyutlu baskı yöntemiyle oluşturulacak. Dört şirket 3 boyutlu baskıyla gaga protezini üretebilecek imkanlara sahip olduklarını belirterek yardıma gönüllü oldu.

Daha önce Amerika’da bir kartal ve penguen için protez gaga üretilmişti. Bulunduğu yerin adı verilen Grecia adlı erkek tukan kuşu, Ocak ortasında bir hayvan barınağına götürüldü.

Kırık gagalı tukan kuşunun fotoğrafları Kosta Rika gazeteleri ve sosyal medyada dolaşmaya başlayınca büyük tepki doğdu.

Kuşa protez gaga yapılması için başlatılan kampanyada hemen binlerce dolar toplandı.

Tukan kuşları gagalarıyla vücut ısısını da ayarlıyor.

Hayvan barınağında Grecia’ya bakan veteriner Carmen Soto, kuşun iyileşmekte olduğunu ve hatta azar azar kendi başına beslenmeye başladığını söyledi.

3 boyutlu baskı tasarımcısı Nelson Martinez, öncelikli olarak Grecia’nın yemesine yardımcı olacak bir protez gaga üretmeyi hedeflediklerini bildirdi. Martinez, tasarım ekibiyle birlikte Grecia’ya uygun bir gaga hazırlamak için tukan kuşu gagalarını incelediklerini anlattı.

Nelson Martinez, kuşun büyümekte olmasına uyacak şekilde, bir bölümü sabit, diğer bölümü hareket edebilen ve bu sayede temizlenebilen veya yenilenebilem bir protez modeli üzerinde çalıştıklarını kaydetti.

Protezin çıkmaması ya da hasar görmemesi için, hem hafif, hem de dayanıklı olması gerektiğini Veteriner Soto da, Grecia’nın yarasının iyileşmekte olduğunu ve bir ay içinde MR çekilebileceğini belirtti.

Martinez ve ekibi protez gaganın monte adilmesi için kimyasal ürün taşıyan bir yapıştırıcı madde kullanılamayacağını, gaganın vidalanıp vidalanamayacağını araştırdıklarını kaydetti.

Grecia’ya protez gaga üretmeye gönüllü olan bir başka şirketten bir yetkili de, kuşun protezi kabul edip etmeyeceğini bilemediklerini söyledi.