Bir ülke istihbarat servisini feshediyor

Bir ülke istihbarat servisini feshediyor

181
0
PAYLAŞ

Arjantin Cumhurbaşkanı Cristina Fernandez de Kirchner, bir savcının gizemli ölümünün ardından, istihbarat teşkilatını feshedeceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Fernandez, yeni bir yasa taslağı hazırladığını ve istihbarat yapısını baştan kuracaklarını duyurdu.

Savcı Alberto Nisman, üst düzey devlet yetkilileri aleyhine tanıklık etmesine saatler kala Buenos Aires’teki dairesinde ölü bulunmuştu. Evden ayrıca bir silah çıkmıştı.

Savcının ölümü araştıran görevliler önce intihar ettiğine inandıklarını söylemiş, ardından cinayet ya da intihara zorlama ihtimallerinin de bulunduğunu belirtmişlerdi.

‘İran’ın rolünün üstü örtüldü’ suçlaması

Nisman, 1994 yılında başkentteki Yahudi merkezine düzenlenen bombalı saldırıyı soruşturuyordu. Söz konusu saldırıda 85 kişi hayatını kaybetmişti.

51 yaşındaki savcı, Cumhurbaşkanı Fernandez ve Dışişleri Bakanı Hector Timerman da dahil, üst düzey bazı hükümet yetkililerini olayla ilgili suçlamıştı.

Savcı, söz konusu hükümet yetkililerinin bombalı saldırıda İran’ın rolünün üstünü kapattıklarını öne sürüyordu.

‘Federal İstihbarat Ajansı’na geçilecek’

Fernandez televizyonda yaptığı konuşmada, istihbarat servisinin cunta yönetiminden bugüne aynı yapılanmaya sahip olduğunu söyledi.

Arjantin’de cunta yönetimi 1983’te sona ermişti.

Fernandez, istihbarat servisinde reform için bir yasa taslağı hazırladığını duyurdu ve Kongre’de acil bir toplantı ile söz konusu taslağın görüşüleceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı planının istihbarat servisini feshetmek ve Federal İstihbarat Ajansı kurmak olduğunu söyledi ve “Suçsuzlukla mücadele hükümetimin önceliklerinden olmuştur” dedi.

Fernandez ayrıca Nisman’ın ölümünün intihar olduğuna inanmadığını da sözlerine ekledi.