Barzani: Öcalan’la mektuplaşıyoruz

Barzani: Öcalan’la mektuplaşıyoruz

113
0
PAYLAŞ

Londra’da Arapça yayın yapan Al Hayat gazetesine verdiği röportada Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani‘ye “Abdullah Öcalan‘la aranızda bir iletişim var mı?” diye soruldu.

“Evet arasıra ileşim kuruyoruz” diyen Barzani, Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana aracılığıyla zaman zaman Öcalan’la yazıştıklarını, PKK liderinin ve genel konularda yardımda bulunma isteğini belirttiğini söyledi.

‘Kürt bölgesinde İran askeri yok’

IŞİD’le savaşın başlamasından sonra İran’ın Erbil’e iki uçak yardım kargosu gönderdiğini belirten Barzani, yardımların sürdüğünü dile getirdi.

Barzani, Kürdistan Bölgesi’nde İranlı herhangi bir askeri uzman bulunmadığını belirtirken Erbil ile Tahran ilişkilerinin sorunsuz olduğunu ifade etti.

“Hem ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’la hem de İranlı komutan Kasım Süleymani’yle dostluk geliştirebilir misiniz” sorusuna Barzani, “Benim için ulusumun meselesi önemlidir. İran ve ABD arasındaki anlaşmazlıkla ilgilenmiyorum. Kim Kürtler’e yardım ederse, ona teşekkür etmek lazım” cevabını verdi.Barzani ayrıca, ABD – İran anlaşmasının tüm Ortadoğu’ya etki edeceğini söyledi.Şii milis grubu Heşid Şabi’nin Kerkük’ü savunmak üzere 5 bin milis gönderdiği iddiasına ilişkin Barzani, “Heşdi Şabi’ye ihtiyacımız yok ve başka bir gücün de Kerkük’e girmesine izin vermeyeceğiz. İhtiyacımız olduğu takdirde dost ve müttefiklerimizden isteriz bunu. Şu an ne Heşdi Şabi’ye ne de başka bir güce ihtiyacımız yok” değerlendirmesinde bulundu.

‘Başkanlığı devretmek istiyorum’

Kürdistan Bölgesi Başkanlığı’nı devretmek istediğini belirten Barzani, “Gerçek arzum şu ki, bu emaneti başkasına devretmek istiyorum. Yaşamım boyunca başkan olarak kalmayı diğerlerinin yaptığını tekrar etmeyi asla istemiyorum. Bir süre sonra görevimden el çekmek istiyorum ancak halk vazgeçmemi istemiyor. Açıkça söylüyorum ki, itibarım benim en büyük koltuğumdur” dedi.

Kaynak: Al Hayat

Kahire derbisinde 22 ölü

Mısır’da en az 14 ölü

İzmir’de 1 dağcı öldü, 19 dağcı mahsur