Avrupa ölen 300 göçmeni kurtarabilirdi

Avrupa ölen 300 göçmeni kurtarabilirdi

120
0
PAYLAŞ

Lastik botlarla Akdeniz’i geçerek İtalya‘ya ulaşmaya çalışan en az 300 göçmenin hayatını kaybetmesinin ardından, Avrupa Birliği’nin göç politikalarını gözden geçirmesi çağrısı yapılıyor.

Uluslararası Göç Örgütü, hayat kurtarma konusunda alınacak tedbirlerle ölümlerin engellenebileceğini söylerken, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ise AB’nin arama kurtarma çalışmalarını daraltması ile göçmenlerin hayatını tehlikeye attığını söyledi.

Komiserliğin güney Avrupa temsilcisi Carlotta Sami, “Ekim ayında herkesi uyarmıştık … arama kurtarma operasyonlarının kapasitesini azaltmak buna sebep olabilir diye. Eğer AB hemen harekete geçip arama kurtarma operasyonlarını genişletmezse bu yine olacak. AB gereken adımları zamanında yapmadı. Geç kaldı çünkü göçmen ve mültecilerin Akdeniz’i geçmek için akışı durmayacak” dedi.

Uluslararası Göç Örgütü İtalya misyonu başkanı Federico Soda, ihtiyaç duyulan şeyin Avrupa’nın göç konusundaki zorluklarla ilgili siyasetinde bir “dönüm noktası” olduğunu söyledi.

Soda “Afrika’da, önümüzdeki 30 yılda Avrupa nüfusunun üç katına ulaşacak demografik bir bomba var ve Avrupa siyaseti ekonomik ya da insani akınlarla baş etmeye hazırlıklı değil” dedi.

Örgütün sözcüsü Leonard Doyle, Somali açıklarındaki korsanlık faaliyetleri ile mücadeleyi örnek göstererek kaçak göçmenlerle ilgili de benzer bir kararlılığın çözüm olabileceğini söyledi. Doyle son 12 ayda dünyada 5000 insanın kaçak göç sırasında öldüğünü söyleyerek, insan tacirlerinin göçmenleri Afrika’dan denize iy havaları beklemeden yollamaya başladığının da altını çizdi.