Alman liderler Müslüman mitinginde

Alman liderler Müslüman mitinginde

170
0
PAYLAŞ

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ve bazı bakanlar Almanya’daki Müslüman toplumunun başkent Berlin’de düzenlediği ‘hoşgörü mitingi’ne katıldı.

Gösteriyi düzenleyenler etkinliğin Paris saldırılarını kınama ve mağdurlarla dayanışma amacıyla gerçekleştirildiğini belirtiyor.

Ayrıca İslam karşıtı bir grup olan Pegida’nın (Batı’nın İslamileşmesine Karşı Yurtsever Avrupalılar) eylemlerine de karşı çıkmayı hedeflediklerini söylüyorlar.

Pegida’nın Dresden kentindeki son eylemine 25 binden fazla kişi katılmıştı.

Pazartesi günü Almanya’nın çeşitli kentlerinde kitlesel Pegida karşıtı gösteriler düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Gauck kalabalığa hitap etti

Berlin’deki Branderburg Kapısı’nın önünde toplanan kalabalığa hitap eden Cumhurbaşkanı Gauck “Hepimiz Almanyayız” dedi.

Gauck, “Almanya, göç yoluyla dini, kültürel ve zihinsel olarak daha çeşitlilik içeren bir yer haline geldi. Çeşitlilik ülkemizi başarılı, ilgi çekici ve hoş yaptı” dedi.

Etkinlik Alman televizyonlarından ‘Almanya Charlie’dir’ başlıklı bir özel yayınla aktarıldı. Farklı politik partilerin üst düzey yöneticileri etkinlikte hazır bulundu.

Hıristiyan liderler ile Almanya’nın Merkezi Yahudi Konseyi temsilcileri de gösteriye katıldı.

‘Terörizm: Bizim adımıza değil’

Türkiye kökenli toplumun örgütlerinin de çağrıcıları arasında yer aldığı gösteriye çağrı posterlerinde de “Birlik olalım. Yüzümüzü gösterelim. Biz Müslümanlar diyoruz ki: Birbirimiz için omuz omuza duralım. Terör bizim adımıza konuşmasın” sloganları yer alıyor.

Konuşmacılar arasında yer almayan Başbakan Angela Merkel ülkedeki dört milyonluk Müslüman nüfusa, Paris’teki saldırıyı hızlı ve net bir şekilde kınadığı için teşekkür etti.

Merkel Pazartesi günü İslam’ın Almanya’nın bir parçası olduğunu söylemiş ve ülkede nefrete, ırkçılığa ve radikalizme yer olmadığını belirtmişti.

Merkel, Paris saldırısı mağdurlarını anmak için Alman parlamentosunda düzenlenecek oturumda konuşacak.

Türkiye kökenlilerin Pegida kaygıları

Bu arada Alman siyasi liderler Pegida hareketini Paris saldırısından faydalanmakla suçladı. Bununla birlikte Leipzig’de yapılan Peigda karşıtı gösteriye 30 bin kişi katıldı. Münih ve Hanover’de de benzer gösteriler düzenlendi.