ABD’den Türkiye’ye sansür eleştirisi

ABD’den Türkiye’ye sansür eleştirisi

259
0
PAYLAŞ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, günlük basın toplantısında sorulan bir soru üzerine Türkiye‘de Charlie Hebdo mizah dergisinin kapağını yayınlayan web sitelerine erişimin engellenmesini eleştirdi.

Fransız Charlie Hebdo karikatür dergisine düzenlenen silahlı saldırının yankıları devam ederken, derginin saldırıdan sonra çıkardığı sayısı tüm dünyada büyük ilgi uyandırdı. Normalde 60 bin adet basılan ve saldırı nedeniyle bu rakamın 3 milyona çıkarıldığı derginin sabahın ilk saatlerinden itibaren tükendiğini belirtildi.

Derginin kapağında yayınlanan Hz. Muhammed karikatürü nedeniyle bazı kesimlerden tepki çeken Charlie Hebdo’nun karikatürüne erişimin Türkiye’de yetkililer tarafından engellenmesi, Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf’in eleştirisine neden oldu.

Basın kuruluşlarının neyi yayınlayıp, yayınlamayacaklarına dair kararları kendilerinin alması gerektiğini belirten Sözcü Harf, “hepimizin bildiği gibi bunlar son derece hassas konular ancak sonuçta yayın kararını sadece gazeteciler vermeli” diye konuştu.

İfade özgürlüğünün Türkiye’de Anayasa tarafından güvence altında alındığını da belirten Harf, bu özgürlüğün sadece Türkiye için değil, herkes için önemli olduğunu ifade etti.

Bir gazetecinin Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın Hz. Muhammed’in karikatürünü yayınlamanın “provokasyon” anlamına geldiğini ifade ettiğini hatırlatması üzerine Harf, birçok insanın konu hakkında farklı düşüncelere sahip olduğunu ancak sonuçta karikatürü yayınlama kararının bağımsız basının kendisi tarafından verilmesi gerektiğini söyledi.